Mahmut Özturan

Yaşamı; eğitim, öğretim, kamu ve özel sektörde üst düzey yöneticilik ve danışmanlık, felsefe, fotoğraf, sanat, düşünmek, okumak, yazmakla, yaşamın kendisini derin ve uzun soluklu sorgulamakla dolu dolu geçti, geçiyor. Yaşamın zorluklarını; insan ilişkilerindeki dürüstlük ilkesine sıkıca bağlı olmanın ve öyle kalma çabalarının neden olduğu ciddi zorluklar yaşadı ama bunun sonucunda piştiğine memnun. Yaşamın gerçekle bağı ve sıradanlığı üzerine düşünsel irdelemeler yaptı, yapıyor; derin düşüncelere yolculuk en büyük zevki.

Felsefe...

Yaşamı ve kendisini anlamaya ve sorgulamaya başladığı gün, kendisini zaten felsefe dünyasının içinde bulmuştu. Önce, yoğun bir araştırma, inceleme, düşünme ve irdeleme, öğrenme süreci yaşadı. Öğrenmeye yaşamlar yetmez, tabii ki neyi öğrenmeye çalıştığınıza bağlı! Uzun zamanlarınızı okumaya ve düşünmeye ayırınca, bir süre sonra; düşüncelerinizi yazma ve paylaşma gereğini duyarsınız, onun da öyle oldu. Sanat, felsefe ve fotoğraf üzerine yazılar yazıyor. Fotoğraf ve sanat üzerine yazıları çeşitli yazılı ve görsel basında yer aldı. Üzerinde düşünsel analizler yaptığı çeşitli felsefi konulardaki yazılarını "felsefem.net" sayfasında yayınlıyor. Felsefe ve edebiyata ilgisi lise sıralarına dayanır. Lise yıllarında yazı ve şiirleri çeşitli dergilerde yayımlandı. 2000’li yıllarda, yazdığı makalelerini felsefem.net adresinde periyodik olarak yayımladı. Gördüğü ilgi ve gelen talepler üzerine, bu makalelerinden oluşan ilk kitabı "İnsan Yaşamında Olmazsa Olmazlar" 2005 yılında, "Yaşamı Önemsiyorum" ise 2014 yılında yayınlandı. Bu kitabı, aynı yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü Yayın Seçme Kurulu kararıyla Bakanlığa bağlı kütüphanelere alındı. Felsefe ve sanat içerikli diğer kitapları yayına hazırlanıyor. Felsefe okumalarında ağırlıklı olarak Aritoteles, Nietzsche, Schopenhauer ve Foucault yer aldı. Okumalarında, düşünürün fikirlerini incelemekle birlikte, aynı zamanda düşünürün yapıtına esas olan düşüncenin altyapısını çözümlemeye de çalıştı. Bu yöntemle düşüncelerin görünmeyen satır aralarını keşfetmeye çalışıyor. Düşünen insanların fikirleriyle, üreten insanların yapıtlarıyla dünyanın entelektüel birikimine katkıda bulunduklarını, bu düşünce ve yapıtların paylaşımlarının tümel yaşama artı değerler kazandırdıkları inancıyla, bu doğrultudaki her bir katkının gelecekte değer olabileceğini düşünür. Uzun yılların felsefe ve sanat üzerine deneysel ve düşünsel birikimlerini yazmak ve yayınlamak için çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.

Fotoğraf ve Sanat...

1969 yılında Cosina-II 6x9 kutu makina kullanarak fotoğrafla tanıştı. Lise yıllarında ilk karanlık oda çalışmalarını yaptı. Üniversite yıllarında fotoğraf stüdyolarında part time ve bağımsız profesyonel fotoğraf çalışmaları yaptı. Üniversite yıllarında ve sonrasında fotoğrafa daha bilinçli yaklaşma olanağı buldu. Fotoğrafın ileri boyutlarını; anlamını ve ruhunu öğrenmeye ve araştırmaya, çalışmaya yöneldiğinde kendisini sanatın içinde buldu. Fotoğraf çalışmayı ve üretmeyi kendisine bir yaşam biçimi edinen bireylerin, bir süre sonra, eğer düşünmeyi seviyor ve yaşamı irdelemeyi biliyorlarsa, fotoğrafın, çeşitli hedeflere ulaşabilmek için araç olarak kullanılabileceğini anlayacaklarına inanır. İnsanların içsel estetik değerlerine birşeyler katamayan emek, boşa geçen soluklardır onun için. Yıllarca emek ve zaman harcayarak elde edilen sonuçların bir değeri ve hedefi olmalı diye düşündü, düşünüyor. Uzun yılların üretim birikimi sonucunda, yoğun bir sergiler dönemi yaşadı: Çeşitli karma sergilere katıldı ve 14 kişisel sergi açtı. “RHYTHMOSTHETICA” projesini, 2002 yılında İzmir’den (DEÜ) sonra Ankara (ODTÜ) ve İstanbul (İTÜ) başta olmak üzere 5 üniversitede sergiledi. Fotoğraf çalışmaları, ulusal ve uluslararası çeşitli yazılı ve görsel yayın organlarında yayımlandı. Zengin bir fotoğraf arşivine sahip. Fotoğraf Sanatı yapıtları üretmenin, günümüzün kolaylıkları nedeniyle daha da zorlaştığını düşünüyor. 2000-2010 yıllarında "Fotografya" e-dergisinin "Sanat ve Felsefe" köşesinde, ve 2010-2015 yıllarında "Fotoritm" e-dergisinin "Fotoğraf ve Sanat Üzerine Düşünceler" köşesinde yayınlanmış fotoğraf ve Sanat içerikli çok sayıda makalesi var ve bu yazılarını kitap olarak yayınlamayı planlıyor. 1995-2015 yılları arasında 20 yıl boyunca İFOD(İzmir), FSK(Ankara), PSA(ABD) ve RSA(İngiltere) Fotoğraf Sanatı derneklerinin üyelikleri devam etti. Türkiye Sanal Fotoğraf Müzesi'nin (TSFM) kurucusudur. TSFM, sanat yaşamlarında başarılı olmuş değerli fotoğraf sanatçılarının yer aldığı saygın bir platform olarak, ilkeli programıyla ülkemizde eksikliği duyulan bir boşluğu dolduruyor. Ankara Fotoğraf Sanatı Kurumu (FSK) tarafından 2013 yılında yayımlanan "Fotoğraf Ustaları 3" kitabında yer aldı.

Teşekkür...

1990’lı yıllardan beri, gerek fotoğraf, gerek sanat, gerek felsefe; tüm etkinliklerimi yakından takip eden, çalışmalarımı destekleyen; düşünce, yorum ve eleştirileriyle bana büyük katkılarda bulunan tüm değerli arkadaşlarıma, izleyicilerime, okurlarıma; tüm değerli düşünce, sanat ve felsefe dostlarıma en içten, en samimi duygularımla teşekkür ediyorum. Düşünce ve yazılarımla dünyaya, insanlığa ve ülkemize yararlı bir insan olmak için hep gayret içinde olacağım.
Saygılarımla.

Copyright © 2000-2021: Mahmut Özturan - Bu web sitesinde yer alan içerik izinsiz kullanılamaz.